Ezen az emberen múlhat a lengyel elnökválasztás

Kemény feltételekhez köti a támogatását a jobboldal új üdvöskéje.

Rosonczy-Kovács Mihály szerint nemcsak a politikai irány, hanem a kormányozhatóság és a nemzetközi mozgástér is múlik azon, ki lesz az elnök.
Feszült hangulat, megosztott társadalom, és egyetlen harmadik erő, amely dönthet a jövő Lengyelországáról – így jellemezte a lengyel elnökválasztás második fordulója előtti helyzetet Rosonczy-Kovács Mihály, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.
Szerinte nemcsak a köztársasági elnök személye, hanem az ország kormányozhatósága is múlik a választáson.
Rendkívül kiélezett a választás. A legfrissebb kutatások szerint piros vagy fekete – így is lehetne mondani”
– fogalmazott Rosonczy-Kovács. Bár az első fordulót Rafal Trzaskowski, a kormánykoalíció jelöltje, Varsó főpolgármestere nyerte másfél százalékos különbséggel, a helyzet korántsem egyértelmű.
Ez a pillanatfelvétel 50-50 százalékos esélyt mutat”
– hangsúlyozta.
A második forduló legnagyobb kérdése: kihez húznak a kiesett jelöltek szavazói, különösen a harmadik helyen végzett Sławomir Mentzen, a Konföderáció jelöltje esetében.
Ez a 15 százalékos választói tömb akár 2–3 millió szavazatot is jelenthet – a különbség döntő lehet”
– mondta a szakértő. Mentzen nyolcpontos programot tett közzé, és nyilvános vitára hívta a két jelöltet. „Lubickol a királycsináló szerepben” – jegyezte meg Rosonczy-Kovács.
A két fő jelölt közti különbség ideológiai:
Trzaskowski a „globalista” pólust képviseli, míg Karol Nawrocki, a PiS által támogatott történész a „szuverenista” vonalat.
„A PiS részéről taktikai döntés volt, hogy egy párton kívüli, kevésbé ismert, de nehezebben támadható személyt indítottak” – értékelte Nawrocki indulását Rosonczy-Kovács, hozzátéve, hogy a döntés mögött a pártelnök, Jarosław Kaczyński jól ismert politikai ösztöne áll.
Kapcsolódó vélemény
Magyarország számára sem ismeretlen ez a forgatókönyv.
A választási térkép világosan kirajzolja a politikai törésvonalakat:
A nagyvárosokban a globalista, vidéken a szuverenista jelölt a népszerűbb.”
Emellett megmaradt a történelmi Kelet–Nyugat megosztottság is: nyugaton Trzaskowski vezet, keleten Nawrocki.
Trzaskowski esélyeit rontja, hogy szorosan kötődik a Tusk-kormányhoz, amelynek teljesítményével sok választó elégedetlen.
Hol van az olcsó benzin? Hol van az a gazdasági fellendülés, amit a választók a zsebükön éreznének?”
– idézte a kampánykritikákat Rosonczy-Kovács. A kormány teljesítményének hiánya viszont Nawrocki kampányát erősíti.
Ezt is ajánljuk a témában
Kemény feltételekhez köti a támogatását a jobboldal új üdvöskéje.
De a tét messze túlmutat a személyeken.
A lengyel köztársasági elnöknek politikai vétójoga van, amit csak háromötödös többséggel lehet felülírni – ilyen többséggel a jelenlegi kormány nem rendelkezik”
– emelte ki Rosonczy-Kovács. Egy Nawrocki-győzelem tehát megakadályozhatja Tusk reformjait.
Ha Trzaskowski győz, megszűnik az utolsó intézményi akadály Donald Tusk előtt.”
A háttérben komoly politikai feszültség húzódik a Tusk-féle szivárványkoalícióban is. A Néppárt és a baloldal támogatottsága gyengült, és a kormánykoalíció „recseg-ropog”.
Tusk egy kormányátalakításra készül, de ezt a választás utánra időzíti – ez is mutatja, hogy egy mindent vagy semmit játékot játszanak.”
Nemcsak a belpolitika, hanem a külpolitika is fontos kérdés. A német–lengyel kapcsolatok feszültek: a kártérítési viták és a migrációs konfliktusok tovább terhelik a viszonyt. Rosonczy-Kovács szerint:
Donald Tusk és Trzaskowski egy olyan Lengyelországot képviselnek, amely alárendelődik a német gazdasági érdekeknek. Ezzel szemben a PiS célja, hogy Lengyelország felzárkózzon vagy akár versenyre keljen Németországgal.”
Ami a magyar–lengyel viszonyt illeti, a külügyi igazgató szerint
a barátság társadalmi szinten továbbra is erős, a politikai ellentétek pedig legfeljebb ideiglenesek. A lengyel közvélemény ma már közelebb áll a magyar állásponthoz Ukrajna kapcsán, mint korábban.”
„A választás nemcsak az elnök személyéről, hanem Lengyelország kormányozhatóságáról, jogállamiságáról és geopolitikai irányáról is dönt” – zárta értékelését Rosonczy-Kovács Mihály.
Ezt is ajánljuk a témában
A 2023-as vereségük óta miben változott a PiS ukránpolitikája? Mennyire váltotta be Tusk a hozzáfűzött reményeket, ami az uniós források hazahozatalát illeti? Milyen fordulatokat tartogat a lengyel elnökválasztás? Szakértőt kérdeztünk a témában.
A beszélgetés itt hallgatható meg:
Nyitókép: Klaudia Radecka / AFP